Rock in the City

Rock in the City

Useita paikkakuntia

14.6.-17.8.2019

Suomeen uusi rockfestivaali ensi kesänä

Kesällä 2019 järjestettävä Rock In The City -festivaali kiertää yhdeksän suomalaista kaupunkia. Kaksipäiväisen festivaalin tähtinä nähdään mm. Accept (GER), Mustasch (SWE), Eppu Normaali, Sonata Arctica ja Stratovarius sekä Nightwish-tähti Marko Hietala, joka esiintyy kaikilla Rock In The City -festivaalipaikkakunnilla.

Kotimaisen festivaalitarjonnan keskittyessä entistä enemmän päivän popmusiikkiin lanseerataan useaan suomalaiseen kaupunkiin ensi kesäksi uusi rockfestivaali. Rovaniemellä kesällä 2018 ensimmäistä kertaa järjestetty Rock In The City -niminen festivaali kasvaa kaksipäiväiseksi tapahtumaksi ja laajenee ensi kesänä käsittämään kaiken kaikkiaan yhdeksän suomalaista kaupunkia. Ensimmäinen kesän 2019 Rock In The City -festivaali järjestetään Kuopiossa kesäkuun puolivälissä. Sen jälkeen festivaali suuntaa Ouluun, Poriin, Lahteen, Kouvolaan, Rovaniemelle, Lappeenrantaan ja Jyväskylään. Kesän viimeinen Rock In The City -festivaali järjestetään Joensuussa elokuun puolessavälissä.

Aikuisyleisölle suunnatun festivaalin tähtinä nähdään sekä Ruotsin suosituimpiin rock-yhtyeisiin lukeutuva Mustasch ja saksalaisen hevimetallin uranuurtaja Accept että kattava joukko suomalaisen rockmusiikin keskeisiä nimiä. Mukana ovat mm. suomirockin kulmakivi Eppu Normaali, Nightwish-tähti Marko Hietala, Jouni Hynysen luotsaama Kotiteollisuus, maailmallakin kestosuosiota nauttiva kemiläinen Sonata Arctica, legendaarinen Pelle Miljoona United, maaliskuussa uuden No More Hollywood Endings -albuminsa julkaiseva Battle Beast, kotimaisen power metalin sanansaattaja Stratovarius, loistavasta livemeiningistä tunnettu rock-trio Melrose ja juuri 30-vuotisjuhliaan viettänyt vaasalaisyhtye Klamydia ja kovassa nosteessa oleva Atomirotta. Lisäksi helmikuussa uuden Usvaa putkeen -rockalbumin julkaisevan Tuomari Nurmio & Spuget -yhtye heittää ensi kesän ainoat livekeikkansa Rock In The City -festivaaleilla. Esiintyjälistat elävät hieman kaupungin mukaan. Katso kaupunkikohtaiset esiintyjät kaupungeittain täältä

Livemusiikin lisäksi Rock In The City panostaa myös monipuoliseen ruoka- ja olutvalikoimaan. Festivaalin ikäraja on kahdeksantoista vuotta.

Rock In The City -festivaalit kesällä 2019:

Kuopio (Satama/Tori) 14.-15.6.2019
Oulu (Kuusisaari) 28.-29.6.2019
Rauma (Unajan Viihdepuisto) 5.-6.7.2019
Lahti (Kauppatori) 12.-13.7.2019
Kouvola (Kirkkopuisto) 19.-20.7.2019
Rovaniemi (Ounaspaviljonki) 26.-27.7.2019
Lappeenranta (Kaupungintalon piha) 2.-3.8.2019
Jyväskylä (Lutakonaukio) 9.-10.8.2019
Joensuu (Sirkkalan puisto) 16.-17.8.2019

www.rockinthecity.fi

OSTA
HETI
alk. 39,90 €
YHTEISTYÖSSÄ:
Stahl
|Master Events
|Ticketmaster
|Kultajousi
|Luova toimisto Ensemble
|X-Sec
|Capendu
|Casseli